Joga jest swego rodzaju treningiem relaksacyjnym, związanym z kontrolą oddechu, uspokajaniem myśli, emocji oraz ciała. Liczne badania potwierdzają, że ćwiczenie jogi daje liczne wymierne korzyści zdrowotne.
Co na temat jogi pisze praktykująca ją od wielu lat kobieta w wieku dojrzałym? Przeczytaj poniżej o pasji, jaką stała się dla niej joga:

Praktykowanie jogi w plenerze
Moje życie z jogą zaczęło się kilka lat temu i od początku zaiskrzyło pomiędzy mną, a matą, choć na początku to była trudna miłość. Cokolwiek dobrego myślałam o swojej elastyczności i kondycji, zostało to zweryfikowane przez matę. Codzienna praca przy biurku, pośpiech w życiu, stres, to wszystko widziałam w swoim odbiciu w lustrze, w studio jogi. Nie mogłam uwierzyć, że ta sylwetka z zaokrąglonymi mocno plecami to ja, że jestem tak sztywna, że nie umiem mocno zaczerpnąć oddechu…
Kiedy zaczynasz ćwiczyć jogę szybko uczysz się, że trzeba schować głęboko swoje ego, ćwiczysz powoli i wytrwale, przestajesz myśleć o swoich ograniczeniach, nie interesuje cię osoba ćwicząca obok oraz jej postępy. A dlaczego? Ponieważ skupiasz się wyłącznie na oddechu. Głęboki powolny wdech i głęboki powolny wydech przez nos. Przy jodze nie oddychasz przez usta, filtrujesz powietrze przez nos. Przy każdym oddechu pogłębiasz wykonywaną pozycję, która w jodze zwana jest asaną.
Oddychanie ma kluczowe znaczenie w praktyce jogi
Jest to bardzo ważna umiejętność – nie tylko na macie, ale na całe życie. Oddychaj w każdej nieznanej dla ciebie sytuacji, zachowaj wtedy uważny i spokojny oddech. Kiedy tylko poczujesz przypływ intensywnych emocji, skup się na oddychaniu, weź kilka głębokich wdechów i wydechów przez nos, a napięcie ustąpi.
Prawidłowy oddech prowadzi do rozluźnienia mięśni twarzy, a mięśnie żuchwy połączone są z miednicą – dopóki mięśnie twarzy będziesz mieć napięte, całe ciało będzie napięte.
Asany (ćwiczenia) otwierające biodra, to także jedna z istotniejszych spraw w jodze, a żadna inna dyscyplina sportu w tym nie pomoże. Emocje zapisane są w ciele, a wiele z tych negatywnych (smutek, strach, gniew) zapisanych jest w naszych biodrach.

Joga – otwieranie bioder
Otwieranie bioder nie oznacza więc tylko coraz mocniejszego rozciągania. Napięte biodra mogą prowadzić do całej masy komplikacji – możesz cierpieć na ból w dole pleców, przemieszczenia w kręgosłupie, a nawet kontuzje.
Kiedy praktykujesz (ćwiczysz) jogę, wzmacniasz nie tylko ciało, ale również ducha. Kiedy ćwiczysz regularnie, dosyć szybko odczujesz, że joga wzmacnia i podnosi witalność, ponieważ uwalnia blokady i pozwala na swobodny przepływ energii. Wypełnia wewnętrznym spokojem i radością. Co prawda joga nie rozwiąże twoich życiowych problemów, jednak siła, którą dzięki niej możesz zdobyć, jest dużym wsparciem w radzeniu sobie z kłopotami i wyzwaniami codziennego życia.
Na poziomie fizycznym
joga oczyszcza organizm z toksyn i reguluje pracę gruczołów. Wzmacnia układ nerwowy i immunologiczny, hamuje procesy starzenia. Mało? To jeszcze może to, że chodzisz wyprostowana, bo to twoja naturalna postawa, a elastyczność którą posiadasz sprawia, że dopiero Pesel uświadamia ci twój wiek.
Możesz rano wstać i narzekać na pogodę, ciemność i sens życia, a możesz wstać godzinę wcześniej i tę godzinę spędzić na macie. Przez godzinę będziesz tylko tu i teraz, przez godzinę będziesz głęboko oddychać, przez godzinę będziesz powoli i dokładnie ćwiczyć, żeby na końcu podczas asanu relaksu zauważyć, że jesteś zlana potem i szczęśliwa. A chwilę wcześniej zmienisz perspektywę świata w pozycji odwróconej (stanie na głowie, świeca, pług) i dotlenisz mózg. Naprawdę warto!
Ja mam swoje codzienne jogowe poranki, bo z natury jestem skowronkiem i lubię witać wstający dzień. Inni mają jogowe wieczory – co komu w duszy gra. Do tego, według mnie, konieczne są zajęcia w studio jogi przynajmniej raz w tygodniu, pod bacznym okiem nauczyciela, który skoryguje, co trzeba skorygować. U mnie około pół roku trwała nauka z nauczycielem, zanim mogłam zacząć praktykować sama w domu. Joga uznawana jest za zajęcia prozdrowotne, więc nawet w czasach pandemii, kiedy kluby fitness i siłownie zostały zamknięte, studia jogi prowadziły zajęcia na żywo. Prowadzono również różnorodne zajęcia on-line.
Zapewniam Cię, że joga nie jest religią, ani żadnym innym systemem wierzeń, czego tak bardzo boją się nieświadome osoby. Jest bardziej sposobem na życie, na szczęśliwe i spokojne życie w trudnym, zagonionym świecie. Joga uczy samodyscypliny, daje wewnętrzny spokój i harmonię, budzi wewnętrzną moc, poczucie sensu i optymizm.
Czym jest dla mnie praktyka jogi?
Praktyka jogi jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem i wierzę, że również może być dla Ciebie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać, Niektóre style polegają na powolnym wykonywaniu ruchów (jak na przykład hatha joga), inne są bardziej dynamiczne (kundalini, ashtanga). Każdy może wybrać kierunek, który najbardziej mu odpowiada.

Praktykowanie jogi w domu
Jeśli jakimś cudem uznasz, że joga nie jest dla Ciebie, nie przejmuj się, poszukaj jakiejś innej drogi – każdy doświadcza świata inaczej i z nieco innej perspektywy. Tylko pamiętaj przy wyborze, że ruch jest istotą naszego życia, a uśmiech witaminą o najsilniejszym działaniu 🙂
Jeśli jednak Cię zachęciłam, to teraz najważniejsze: joga to 1% teorii i 99% praktyki.
Namaste Olimpia
O innych pasjach przeczytasz tutaj