Przejdź do treści
Strona główna » Czym jest joga i dlaczego warto ją ćwiczyć?

Czym jest joga i dlaczego warto ją ćwiczyć?

Joga jest swego rodzaju treningiem relaksacyjnym, związanym z kontrolą oddechu, uspokajaniem myśli, emocji oraz ciała. Liczne badania potwierdzają, że ćwiczenie jogi daje liczne wymierne korzyści zdrowotne.

Co na temat jogi pisze praktykująca ją od wielu lat kobieta w wieku dojrzałym? Przeczytaj poniżej o pasji, jaką stała się dla niej joga:

joga w plenerze

Praktykowanie jogi w plenerze

Moje życie z jogą zaczęło się kilka lat temu i od początku zaiskrzyło pomiędzy mną, a matą, choć na początku to była trudna miłość. Cokolwiek dobrego myślałam o swojej elastyczności i kondycji, zostało to zweryfikowane przez matę. Codzienna praca przy biurku, pośpiech w życiu, stres, to wszystko widziałam w swoim odbiciu w lustrze, w studio jogi. Nie mogłam uwierzyć, że ta sylwetka z zaokrąglonymi mocno plecami to ja, że jestem tak sztywna, że nie umiem mocno zaczerpnąć oddechu…

Kiedy zaczynasz ćwiczyć jogę szybko uczysz się, że trzeba schować głęboko swoje ego, ćwiczysz powoli i wytrwale, przestajesz myśleć o swoich ograniczeniach, nie interesuje cię osoba ćwicząca obok oraz jej postępy. A dlaczego? Ponieważ skupiasz się wyłącznie na oddechu. Głęboki powolny wdech i głęboki powolny wydech przez nos. Przy jodze nie oddychasz przez usta, filtrujesz powietrze przez nos. Przy każdym oddechu pogłębiasz wykonywaną pozycję, która w jodze zwana jest asaną.

Oddychanie ma kluczowe znaczenie w praktyce jogi

Jest to bardzo ważna umiejętność – nie tylko na macie, ale na całe życie. Oddychaj w każdej nieznanej dla ciebie sytuacji, zachowaj wtedy uważny i spokojny oddech. Kiedy tylko poczujesz przypływ intensywnych emocji, skup się na oddychaniu, weź kilka głębokich wdechów i wydechów przez nos, a napięcie ustąpi.

Prawidłowy oddech prowadzi do rozluźnienia mięśni twarzy, a mięśnie żuchwy połączone są z miednicą – dopóki mięśnie twarzy będziesz mieć napięte, całe ciało będzie napięte.

Asany (ćwiczenia) otwierające biodra, to także jedna z istotniejszych spraw w jodze, a żadna inna dyscyplina sportu w tym nie pomoże. Emocje zapisane są w ciele, a wiele z tych negatywnych (smutek, strach, gniew) zapisanych jest w naszych biodrach.

Joga - otwieranie bioder

Joga – otwieranie bioder

Otwieranie bioder nie oznacza więc tylko coraz mocniejszego rozciągania. Napięte biodra mogą prowadzić do całej masy komplikacji – możesz cierpieć na ból w dole pleców, przemieszczenia w kręgosłupie, a nawet kontuzje.

Kiedy praktykujesz (ćwiczysz) jogę, wzmacniasz nie tylko ciało, ale również ducha. Kiedy ćwiczysz regularnie, dosyć szybko odczujesz, że joga wzmacnia i podnosi witalność, ponieważ uwalnia blokady i pozwala na swobodny przepływ energii. Wypełnia wewnętrznym spokojem i radością. Co prawda joga nie rozwiąże twoich życiowych problemów, jednak siła, którą dzięki niej możesz zdobyć, jest dużym wsparciem w radzeniu sobie z kłopotami i wyzwaniami codziennego życia.

Na poziomie fizycznym

joga oczyszcza organizm z toksyn i reguluje pracę gruczołów. Wzmacnia układ nerwowy i immunologiczny, hamuje procesy starzenia. Mało? To jeszcze może to, że chodzisz wyprostowana, bo to twoja naturalna postawa, a elastyczność którą posiadasz sprawia, że dopiero Pesel uświadamia ci twój wiek.  

Możesz rano wstać i narzekać na pogodę, ciemność i sens życia, a możesz wstać godzinę wcześniej i tę godzinę spędzić na macie. Przez godzinę będziesz tylko tu i teraz, przez godzinę będziesz głęboko oddychać, przez godzinę będziesz powoli i dokładnie ćwiczyć, żeby na końcu podczas asanu relaksu zauważyć, że jesteś zlana potem i szczęśliwa. A chwilę wcześniej zmienisz perspektywę świata w pozycji odwróconej (stanie na głowie, świeca, pług) i dotlenisz mózg. Naprawdę warto!

Ja mam swoje codzienne jogowe poranki, bo z natury jestem skowronkiem i lubię witać wstający dzień. Inni mają jogowe wieczory – co komu w duszy gra. Do tego, według mnie, konieczne są zajęcia w studio jogi przynajmniej raz w tygodniu, pod bacznym okiem nauczyciela, który skoryguje, co trzeba skorygować. U mnie około pół roku trwała nauka z nauczycielem, zanim mogłam zacząć praktykować sama w domu. Joga uznawana jest za zajęcia prozdrowotne, więc nawet w czasach pandemii, kiedy kluby fitness i siłownie zostały zamknięte, studia jogi prowadziły zajęcia na żywo. Prowadzono również różnorodne zajęcia on-line.

Zapewniam Cię, że joga nie jest religią, ani żadnym innym systemem wierzeń, czego tak bardzo boją się nieświadome osoby. Jest bardziej sposobem na życie, na szczęśliwe i spokojne życie w trudnym, zagonionym świecie. Joga uczy samodyscypliny, daje wewnętrzny spokój i harmonię, budzi wewnętrzną moc, poczucie sensu i optymizm.

Czym jest dla mnie praktyka jogi?

Praktyka jogi jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem i wierzę, że również może być dla Ciebie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać, Niektóre style polegają na powolnym wykonywaniu ruchów (jak na przykład hatha joga), inne są bardziej dynamiczne (kundalini, ashtanga). Każdy może wybrać kierunek, który najbardziej mu odpowiada.

Asany

Praktykowanie jogi w domu

Jeśli jakimś cudem uznasz, że joga nie jest dla Ciebie, nie przejmuj się, poszukaj jakiejś innej drogi – każdy doświadcza świata inaczej i z nieco innej perspektywy. Tylko pamiętaj przy wyborze, że ruch jest istotą naszego życia, a uśmiech witaminą o najsilniejszym działaniu 🙂

Jeśli jednak Cię zachęciłam, to teraz najważniejsze: joga to 1% teorii i 99% praktyki.

Namaste Olimpia

O innych pasjach przeczytasz tutaj

Zdjęcia dzięki pexels.com/pl-pl