Odżywianie w wieku starszym – część 2.
W pierwszej części artykułu zwróciłam Twoją uwagę na czynniki, jakie mogą wpływać na stan odżywienia seniorów. Dziś chciałabym się skupić na tym, o co powinniśmy zadbać, aby stopień ich odżywienia był prawidłowy. Jeśli zadbamy o przestrzeganie poniższych zasad, jest duża szansa, że organizmom naszych seniorów dostarczymy odpowiedniej ilości niezbędnych składników.
PO PIERWSZE ŚNIADANIE
Dlaczego śniadanie jest ważne?
Po długiej przerwie nocnej organizm potrzebuje energii, więc od tego, jak szybko jej dostarczymy wraz z posiłkiem zależy, ile siły będziemy mieli w ciągu dnia. Czasem seniorzy nie odczuwają rano głodu – czy to z przyzwyczajenia do późnego spożywania śniadania, czy też z powodu spowolnienia przemiany materii. Tymczasem jedzenie śniadań zapobiega wahaniom poziomu glukozy we krwi, tak często spotykanym w tej grupie wiekowej.
Więcej na temat śniadania przeczytasz w zakładce Wyzwanie nr 2 – dzień zaczynam od śniadania
4-5 POSIŁKÓW W CIĄGU DNIA
Odpowiednie odstępy czasowe ważne są dla utrzymania prawidłowej przemiany materii oraz stałego poziomu cukru i najlepiej, by wynosiły 3-4 godziny. Ważne jest, by wszystkie posiłki zawierały zarówno białka, jak i tłuszcze oraz węglowodany i aby miały dużą gęstość odżywczą, co może uchronić przed podjadaniem. Często jestem pytana, o której godzinie należy zjeść kolację. Otóż ostatni posiłek wcale nie musi być zjedzony do 18.00, jeśli senior chodzi spać późno. Ważne, by był spożyty na 2-3 godziny przed snem. Z jednej strony zapobiegnie to obciążeniu układu pokarmowego, z drugiej pójściu spać „na głodnego”, co może spowodować spadek poziomu cukru.
Więcej na temat znaczenia regularności posiłków przeczytasz zakładce Wyzwanie nr 3 – reguluję pory posiłków
OBIAD TO TEŻ WAŻNY POSIŁEK
Często słyszy się od osób mieszkających samotnie, że się nie opłaca. To błąd – BARDZO SIĘ OPŁACA! Obiad jest, obok śniadania, najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego należy zadbać o to, by seniorzy takowy spożywali. Można ugotować obiad na dwa dni lub zorientować się, czy w pobliżu jest jakaś osoba, która również mieszka sama. Znane są przypadki, gdzie kilka pań w starszym wieku spotyka się po kolei u każdej w domu i tam sobie razem gotują i jedzą obiady. Nie dość, że każda z nich, choć na jakiś czas, zapomina o tym, że jest sama, to jeszcze czuje się potrzebna, może pocelebrować posiłek z innymi, co znacznie poprawia apetyt i dobry nastrój oraz pozwala zapomnieć na chwilę o tym, co boli i doskwiera.
PŁYNY
Pamiętajmy o tym, by zadbać o odpowiednie nawodnienie seniorów. Woda jest środowiskiem zachodzenia wielu reakcji w komórkach, jest niezbędna do transportu składników odżywczych oraz do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii, głównie mocznika. Niestety, im człowiek starszy, tym słabiej odczuwa pragnienie, dlatego nie powinniśmy sugerować się opinią „nie chce mi się pić”, tylko wytrwale zachęcać do nawadniania się. Starsze osoby najchętniej piją herbatę lub kawę. Oczywiście, w umiarkowanej ilości napoje te są w porządku. Jednak oba mają działanie moczopędne, przez co senior narażony jest na jeszcze większą utratę wody z organizmu. Dlatego powinniśmy zachęcać do picia naparów owocowych oraz wody, którą każdy powinien mieć w zasięgu ręki, bo tylko wtedy jest szansa, że sięgnie po nią częściej.
Na wykładach, jakie prowadzę, często jestem pytana, jaka woda jest najlepsza do picia. Zawsze odpowiadam – „to zależy”, bo tak faktycznie jest. A zależy przede wszystkim od stanu zdrowia. Informacji na temat wody jest do przekazania tyle, że powstałby z tego oddzielny artykuł. Namiastkę możesz znaleźć już dziś zaglądając do zakładki Wyzwanie nr 1- szklanka wody więcej w ciągu dnia
Przy okazji nawadniania się dodam tylko, że zbyt mało mało płynów powoduje zagęszczenie krwi, co pociąga za sobą gorszą pracę nerek oraz problemy z ciśnieniem krwi.