Przejdź do treści
Strona główna » Tradycja jedzenia pączków w tłusty czwartek

Tradycja jedzenia pączków w tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek. A Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła”

Dziś tłusty czwartek – dzień, w którym pączki nie dostarczają kalorii, bez względu na to, ile się ich zje. To, oczywiście żart! Ale któż by nie chciał, aby, przynajmniej w tym dniu, smakołyki te były bezkaloryczne? 😉
Pączki
Pączki

Skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków?

Otóż musimy cofnąć się jeszcze do czasów pogańskich, kiedy to zakończenie zimy i nastanie wiosny świętowano jedzeniem tłustych potraw, w tym właśnie pączków.

Czy wiecie o tym, że dawniej pączki były nadziewane słoniną? Tak! Słoniną! Oprócz słoniny, wypełnienie stanowił również boczek oraz mięso. Objadano się nimi, a potem obficie zapijano wódką.

W tradycji chrześcijańskiej, tłusty czwartek jest ostatnim przed Środą Popielcową, rozpoczynającą Wielki Post, podczas którego powinno się ograniczyć jedzenie i picie.

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków w wersji na słodko datuje się na wiek XVI, lecz i wtedy nie jedzono ich jeszcze w takiej formie, jak obecnie. Wypełnienie bowiem stanowił migdał lub orzech, które w dodatku trafiały się tylko w co którymś wypieku. Tego, kto trafił na tę wzbogaconą wersję, miało spotkać wielkie szczęście i dostatek w najbliższym czasie.

Ile kalorii dostarcza jeden pączek?

W zależności od wielkości, wypełnienia, długości smażenia oraz polewy, pączek może dostarczać od 250-400 kcal.

Dla porównania:

400 kcal, to np.:

  • dwie większe garści (65 g) smażonych orzeszków ziemnych
  • cztery i pół (800 g) dużego jabłka
  • trzy szklanki mleka

Co robić, by spalić jednego pączka?

  • 8 godzin leżeć ;D
  • 40 minut pływać kraulem  lub ponad godzinę żabką
  • 2 godziny spacerować

Od Ciebie zależy, ile kalorii dostarczysz sobie wraz ze zjedzonymi pączkami, a ile ich spalisz. Jeśli jednak już zjesz, ciesz się tym i nie mniej wyrzutów sumienia – w końcu tradycja ważna rzecz, a od jednego pączka jeszcze nikt nie przytył 🙂

Źródło: wikipedia, notatki własne