Przejdź do treści
Strona główna » Wakacje przez cały rok

Wakacje przez cały rok

Czy wakacje mogą trwać przez cały rok?

Wakacje to czas, który wielu z nas kojarzy z latem, świeżymi owocami, odpoczynkiem. Każdy przecież marzy o tym, by po długim czasie wytrwałej i często stresującej pracy, móc wreszcie poleżeć sobie na leżaku, pochodzić po górach, poczytać książkę, czy robić cokolwiek się lubi, byle tylko móc się zatrzymać, wyspać i nigdzie nie spieszyć. Dlatego też, gdy wakacje szkolne dobiegają końca, dopada nas nostalgia i mamy poczucie, że zaczyna się nowy (trudny) rozdział…

A gdyby spojrzeć na to z nieco innej perspektywy i zastanowić się – czy wakacje można mieć przez cały rok?

Odpowiedź może być zaskakująca, bo… Można i warto!

Jak to możliwe? – zapytasz? Otóż tak, że w słowie WAKACJE ukryty jest przepis na magię wakacyjnego wpływu na nasze funkcjonowanie:

W jak wolność

Koniecznie zamień wszystkie „muszę” na „chcę”. Chcę wstać wcześnie i napić się w spokoju kawy, chcę przyszykować swoje dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego, chcę zrealizować kolejny projekt (nieważne, że to szef mi go narzucił, pewnie docenił  moje kompetencje), chcę zrobić pranie i niedzielny obiad. „Chcę” – to wolność, samodzielne dokonywanie wyborów, podejmowanie dobre dla siebie decyzji i czerpanie satysfakcji ze swojego życia.

A jak aktywność

Wybierz taką aktywność fizyczną, którą lubisz. Jazdę na rowerze, bieganie, ćwiczenia na siłowni, jogę, pływanie albo po prostu dłuższy spacer. Najważniejsze – staraj się wykonywać ją systematycznie. Zadbaj, aby każdego dnia dostarczyć sobie dawkę pozytywnej energii, którą daje aktywność fizyczna.

K jak kochaj życie

Potraktuj je, jak wakacje, które mają swoją dynamikę początku i końca, i dlatego wymagają od Ciebie zaplanowania, aby nie stracić cennych minut. Znajdź czas, by, oprócz obowiązków, realizować swoje pasje, zainteresowania. Rozwijaj siebie, zadbaj o relacje z innymi i swoje dobre samopoczucie.

A jak akceptuj siebie

Poczuj się, jak w najbardziej odległym kraju, gdzie nikogo nie interesuje jak wyglądasz, w co jesteś ubrana, czy masz makijaż i właściwe dobrane nakrycie głowy. Bądź dla siebie łagodna i wyrozumiała. Zatrzymaj się, spójrz na siebie i w głąb siebie, i koniecznie nazwij oraz wymień swoje zalety, pozytywne cechy swojego charakteru. Praktykuj poranny uśmiech do siebie samej w lustrze i karm swoje myśli pozytywnymi afirmacjami.

C jak ciesz się chwilą

Zatrzymaj się, rozejrzyj, poczuj zapach, utrwal obraz, wciągnij powietrze i po prostu bądź. Jak w pięknym miejscu odwiedzanym po raz pierwszy. Zapamiętaj każdy szczegół, zwróć uwagę na niepowtarzalność sytuacji. Nawet jeśli jest to pięciominutowy pobyt na balkonie, kawa we własnym ogrodzie, droga do pracy, gdy dojrzysz lub usłyszysz śpiew ptaka. Zachwyć się i zapamiętaj dźwięk, obraz, odczucie. Wykonaj taką wewnętrzną fotografię i zatrzymaj ją pod powiekami.

J jak jedzenie

Kosztuj nowych dań, zadbaj o ich jakość oraz systematyczność spożywania posiłków. Delektuj się chwilą, kiedy w miłym towarzystwie biesiadujesz, nawet, jeśli to tylko drugie śniadanie spożywane w pracy. Celebruj je, jak wakacyjne śniadanie na tarasie z widokiem na ocean.

E jak ekscytacja, elastyczność, elegancja….

Zachęcam  do poszukiwania własnego „E”, bo wakacyjne „e” to np. ekscytacja nowym doświadczeniem, elastyczność w realizowaniu planu, elegancja podczas wieczornego spaceru, kolacji, randki….

Jak widzisz, wakacje to coś, co może trwać nieprzerwanie. Bez wątpienia można mieć je przez cały rok, ponieważ wakacje to stan naszego umysłu…

Joanna